Wiadomości

Andrzej Polański - Bitwa na Psim Polu?

 
20 stycznia 2000 r., o godz. 12.00, otwarto w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej (Wrocław, Rynek 49, II p.) obrazoburczą, lub sprawiedliwą, bardzo bliską nam, LZN-owcom, ekspozycję p.n. "Legendarna bitwa na Psim Polu". Wystawa zorganizowana w ramach millenium 1000-lecia Wrocławia, będzie czynna do 31 marca tego roku; wstęp wolny, obowiązuje szatnia bezpłatna.

Twórcą ekspozycji jest p. Julian Staniszewski oraz, w mniejszym wymiarze, Wydział Popularyzacji Zbiorów ww. Biblioteki. Byłem na otwarciu (zaproszenie imienne lokuję w honorowym miejscu mojego archiwum) i wysłuchałem wykładu p. Juliana, w którym, jak Babcię kochałem, dobitnie "udowodnił", że żadnej bitwy na Psim Polu nie było, nawet tej w 1109 r. Ekspozycję zorganizowano też w taki sposób, aby zwiedzający - zwolennik opcji, że bitwa była, mógł bez konfliktu z miłośnikiem legend, że to tylko legenda, w tym samym czasie, różne gabloty, oglądać. Sam tego nie mogłem na miejscu rozstrzygnąć, choć przestrzegłem p. Juliana, żeby za bardzo się nie upierał, gdy któraś opcja zwycięży. Warto ekspozycję obejrzeć, bo LZN-ika są też eksponowane, jak przystało na naszego, chyba należy wreszcie to przyznać, kronikarza LZN, czyli p. Juliana.

Andrzej Polański
(polansky@polbox.com)

PS. Raczej ku wspomnieniom, wdrapując się na po schodach (jak już wspomniałem II p.), po drodze spotkałem p. profesora Andrzeja Langego - charyzmatycznego z moich czasów uczniowskich polonistę, powściągliwo-skromnego i o dziwo, także bez skazy moralnej do dziś, wychowawcę. Ogromnie ucieszyłem się, gdy, pomimo moich siwych (100 %) włosów, powiedział do mnie "Andrzej?". Przypomniałem sobie także, jak po moim powrocie z internowania, w stanie wojennym, spotkałem p. profesora Langego w tym samym miejscu. Wtedy też uśmiechał się do mnie, pomimo tego że jego życie było ciężkie, pisał wtedy - żeby przetrwać - fiszki do książek do katalogu bibliotecznego.

Pan Profesor czuje i trzyma się bardzo dobrze oraz jest wciąż sympatyczny, miłuje prawdę i jest bardzo łagodny (informacja dla tych, którzy Go pamiętają).

grafika: Joanna Zielińska, wykonanie: Małgorzata Wasilewska
Strona główna Kontakt